czwartek, 13 października 2016

XI Pola Chwały 23-25.09.2016 - borsucza relacja

W ostatni weekend września, w niepołomickim zamku, odbyła się jedenasta edycja Pól Chwały - największego konwentu historycznego w naszym kraju. Po raz pierwszy udało mi się na niego wybrać, i liczę, że czas i życie pozwoli mi stać się regularnym uczestnikiem tej wspaniałej imprezy.


Tematem przewodnim naszego wyjazdu była rozgrywka w Bogowie Wojny - Napoleon. Fromhold przygotował historyczny scenariusz, odtwarzający pierwszą bitwę pod Połockiem (17-18 VIII 1812). Stroną francuską dowodzili Aldin i Robert, rosyjską Rafał i Janek. Ponieważ czasami atmosfera przy stole była dość gorąca, postanowiłem wspólnie z Grześkiem na luzie załatwić tradycyjne "rodzinne porachunki", czyli bitwę brytyjsko-pruską (relacja niebawem).Udało mi się rozegrać testową bitwę w długo (zbyt długo?) oczekiwany polski system Wrzesień 1939.
Kilka luźnych uwag o systemie (na podstawie gry testowej, więc mogą być uproszczenia). Budowa armii oparta na plutonach. Mechanika - na kościach k10. Akcje wykonuje się za pomocą kart, losowanych co turę w ilości zależnej od ilości plutonów plus modyfikator nacji. Statystyki broni znajdują się we wspólnej tabeli.
Na miejscu zakupiłem najnowszy numer Września z dowódczą wersją czołgu Pzkpfw 35t, wyposażoną w antenę. W kolejnych numerach znajdziemy hanomagi (transportery Sdkfz 251 w kilku wersjach). W październiku planowane jest wydanie pierwszego zeszytu z zasadami, do którego dołączone będą karty jednej ze stron. W drugim będą karty drugiej nacji, w kolejnych prawdopodobnie podstawki. Obecnie nie ma w planach wydania podręcznika w formie książki.

Dzięki Jankowi poznaliśmy z Grześkiem planszówko-bitewniaka Sails of Glory - bitwy morskie doby napoleońskiej.

Oprócz Napoleona i Września można było zobaczyć i poznać wiele innych systemów.
Stoły do Bolt Action.Mega stół do Battlegroup Normandy.

Stół do prezentacji Muskets & Tomahawks.


Na dziedzińcu zamkowym odbywały się koncerty i pokazy.


Na zewnątrz mieliśmy okazję podziwiać członków grup rekonstrukcyjnych.


W jednej z sal umiejscowiła się sekcja modelarska. Poniżej wybrane zdjęcia modeli, prezentowanych na imprezie.

2 komentarze:

 1. Pola Chwały to Pola Chwały; i wszystko jasne - jakby to ujął klasyk. Nawet nie miałem czasu odnaleźć wystawy modelarskiej, stąd dzięki za jej zdjęcia. Jak zwykle wypadłem niefotogenicznie. Warto przemyśleć rezygnację z fotek z moją skromną osobą. To znacznie podniosłoby poziom artystyczny relacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ Panie Marszałku, brak zdjęć z rozgrywki w Napoleona z Pana osobą dyskwalifikuje relację!
   Cieszę się, że zdjęcia się podobają.

   Usuń