środa, 25 marca 2015

Baza do Epic Armageddon cz.2 - silosy rakiet balistycznych krok po kroku

Dziś prezentuję drugą odsłonę moich zmagań z bazą w skali 1:300 (Epic Armageddon, BattleTech Alpha Strike). Pierwszy wpis prezentowałem tutaj. Tym razem na tapetę wziąłem to, co Borsuki (i nie tylko) lubią najbardziej - silosy pocisków balistycznych z głowicami nuklearnymi!
Wyrzutnie wykonam w dwóch konfiguracjach - przygotowaną do odpalenia i zabezpieczoną.

Podobnie jak w pierwszym przypadku, tu również do budowy wykorzystuję materiały, w większości uznawane przez "zwykłych" zjadaczy chleba za śmieci (czyli z tzw. przydasi ;). 
Użyte materiały, to pudełko po kartach do Władcy Pierścieni LCG, płyta podłogowa pcv, kapsułki od czopkach,  pianka do paneli, plastikard oraz włazy do czterdzieskowego Rihno.


Pudełko po kartach od Galakty/FFG
Płytka podłogowa PCV
Włazy od czterdziestkowego Rihno i opakowania od czopków
Na początek rozcinamy pudełko po kartach wzdłuż linii zgięcia. Otrzymujemy dwa bunkry, jeden wyższy (posłuży nam do budowy silosu otwartego, z rakietami gotowymi do odpalenia) i jeden niższy (ten przeznaczymy na silos w pozycji zamkniętej).
Drugi etap, to przygotowanie pokrywy wierzchniej silosu. Do tego użyłem płyty pcv. Wyciąłem prostokąt nieco mniejszy niż wierzch pudełka. Następnie wyciąłem dwa otwory na pociski w płycie i pudełku., i sklejamy oba elementy.

Wycięte otwory na pociski
Kolejna rzecz, to zawiasy do klap otworów wylotowych pocisków. Wykonałem je z wąskich pasków pcv.

Dodane zawiasy do klap
Zostawiamy na razie bryłę silosu, i bierzemy się za podstawę. Ponieważ silosy z natury rzeczy schowane są pod ziemią, więc u nas też nic nie powinno wystawiać za mocno nad ziemię (tym bardziej, że moje wcześniejsze budynki nie są zbyt wysokie). Dlatego stosujemy mały trik - przygotowujemy większą podstawkę.

Docinamy płytę pcv na podstawę silosu...
Dzięki temu będziemy mogli wykonać łagodne podniesienie terenu od jej brzegów do powierzchni silosu. Do wykonania używamy plastikardu lub pianki do paneli. W tym drugim przypadku, ze względu na elastyczność pianki, trzeba zastosować dodatkowy punkt podparcia w połowie ich długości. Ale o tym zaraz.

...tak, abyśmy mogli zrobić łagodne wzniesienie terenu
Najpierw musimy przygotować pociski, które będą przygotowane do odpalenia. W tym celu odcinamy dolną część na taką długość, aby wystawały tylko lekko ponad powierzchnię silosu. Następnie oznaczamy miejsca na podstawce, w których wkleimy pociski (możemy przyłożyć silos odwrotną stroną, odrysować je na podstawce, i w te miejsca wkleić przygotowane pociski).
Teraz należy pomalować pociski i część podstawy (po przyklejeniu silosu nie będzie zbyt dużo miejsca na machanie pędzlem). Pociski pomalowałem na biało, z czerwonym czubkiem (nie widziałem takiego malowania na oryginalnych rakietach, ale przynajmniej wygląda efektownie ;). Podstawę pomalowałem na czarno. Pozwoli to uniknąć widoku gołej, jasnej powierzchni płytki pcv przez otwór wylotowy pocisku.

Pociski na pozycjach...
Gdy farba wyschnie, możemy przykleić bryłę silosu.

... okryte płaszczem silosu

Na każdym boku przyklejamy kawałki pcv (ważne, żeby były tej samej wysokości). Posłużą nam za stelaż dla wału ziemnego, którym obsypany jest silos. Powinny być nieco niższe od płyty głównej, aby płyta, po obsypaniu silosu piaskiem, minimalnie wystawała ponad jego powierzchnię.

Zamontowane wsporniki
Podstawą do wału będą odpowiednio docięte płytki plastikardu.

Zaczynamy od jednego boku
Pełna obudowa
Pozostaje obsypać teren piaskiem, i pozostawić do wyschnięcia. Płyta główna wystaje na ok 1 mm ponad powierzchnię piasku.

Silos zapiaskowany
Ostatni etap przed malowaniem, to montaż klap na otworach wylotowych.

Efekt końcowy przed malowaniem
Teren wyszedł dość uniwersalny. Początkowo planowany był do Epica lub Alpha Strike'a (czyli 1/300), ale bez problemu będzie ich można użyć zarówno do CWC/Modern Spearhead(1/600), jak i do Chwatów/CoC (1/72). Poniżej kilka fotek porównawczych.

Silos pod kontrolą Skittari Adeptus Mechanicus...
...i francuskiego piechociarza.
 Teraz pozostaje już tylko pomalować, ale to już w następnej odsłonie.

*   *   *

Analogicznie wykonujemy silosy zamknięte, tyle że odchodzi nam wycinanie otworów i montaż pocisków. Wyrównanie powierzchni gruntu można wykonać za pomocą pianki pod panele. Nie ma problemów z jej miękkością, bo przyklejona jest na całej powierzchni do płyty pcv, więc nic się nie odkształci.

A tu silos w wersji zamkniętej, czyli nic się nie marnuje
Teren przed piaskowaniem

5 komentarzy:

 1. Schrony do V-2 wyglądały nieco inaczej, jesli chodzi o Chwaty i CoC.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To eksperymentalna wyrzutnia V-5 ;)
   A poważnie, bardziej chodzi mi o możliwość użycia w tej skali, niż konkretnie w tych systemach. A poza tym, wszystko zależy od graczy ;)

   Usuń
 2. Silosy nie powinny wystawać ponad ziemię, równo z gruntem. Poza tym, bardzo fajne. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, jednak bez lekkiego wywyższenia nie mógłbym zrobić wystających głowic. W kolejnych postaram się je nieco obniżyć.

   Usuń