wtorek, 17 stycznia 2017

Bateria rakiet Congreve'a - praca na XI Konkurs Modelarski Forum Strategie cz.1

Wystartowała XI edycja Konkursu Modelarskiego Forum Strategie. W poprzedniej edycji planowałem wykonać brygadę saskiej kawalerii, jednak okoliczności życiowe zmusiły mnie do zmiany planów. Dokończę ją w najbliższym czasie, jednak na potrzeby konkursu postanowiłem wykonać inny projekt. Będzie nim bateria rakiet Congreve'a do systemu Bogowie Wojny - Napoleon.


Do projektu użyłem figurki z zestawu HaT 8003. Poniżej pierwotne rozmieszczenie figurek na podstawkach - po prawej wyrzutnia z obsługą, po lewej wóz amunicyjny.


Rozpoczęte malowanie obsługi.


Jednak po konsultacji z Fromholdem postanowiłem nieco zmienić projekt. Jako wzór posłużył mi ten, otrzymany od Artura, schemat:


Jak widać, wyrzutnia "minimalnie" różni się od trójnoga, zaserwowanego nam w zestawie przez producenta. Musiałem zatem dość diametralnie zmienić koncepcję. 
Wóz wyleciał, i stanie się, za radą Torgilla, ogólnym wozem amunicyjnym dla brytyjskiej artylerii. 
Za to na dwie, zapowiedziane podstawki, wstawiłem dwie (w miarę) zgodne historycznie wyrzutnie. Do ich wykonania w ruch poszły cążki, skalpele, karta telefoniczna (darmowy plastikart ;), 1 mm pręcik od Tamiya, i fragmenty z zestawu HaTa (koła i ucho z dyszla).


Powstały dwie wyrzutnie, jedna w pozycji gotowej do odpalenia, druga w trakcie ładowania. Muszę jeszcze dodać łańcuchy stabilizujące konstrukcję, i można malować.
Na każdej podstawce umieszczę po 2 załogantów (widoczni w tle z rozpoczętym malowaniem). Aby zasadom konkursu stało się zadość, piąty wyląduje na podstawce z wozem, w ramach wozu amunicyjnego.

12 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawie to wygląda. Wybacz pytanie ignoranta, ale czy w czasie wojen napoleońskich taki sprzęt był w miarę rozpowszechniony, czy raczej od wielkiego dzwonu trafiały się jakieś takie rodzynki-wynalazki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki!
   Wedle mojej skromnej wiedzy broń ta była używana jedynie przez wojska brytyjskie, i to niezbyt często. Były używane na kontynencie europejskim (na lądzie - bitwa pod Lipskiem, bitwa pod Waterloo - w ilościach 1-2 baterii, oraz przez flotę - atak na Boulogne, Kopenhagę i Gdańsk) oraz amerykańskim (wojna amerykańsko-brytyjska 1812-1814 - ostrzelanie Fort McHenry koło Boltimore).
   Generalnie na polu walki dominowała standardowa broń.

   Usuń
  2. A tak, skromna. Oparta głównie na źródłach elektronicznych.

   Usuń
 2. No nareszcie jakiś porządny tekst, który dodatkowo nie przyciąga tłumów komentatorów li tylko chwytliwym tytułem. ;)
  Bardzo mi się podoba wykonanie wyrzutni. Prawie jak nie Twoje, Borsuku! ;P Niemniej, z obawami podchodzę do spodziewanego wyglądu wozu amunicyjnego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A Ty Robercie uszczypliwy, jak mało kiedy ;)
   Dziękuję bardzo, a wóz będzie bez jakiś fajerwerków - wykorzystam ten z zestawu rakietowego. Skoro już jest sklejony, to szkoda go marnować.

   Usuń
 3. Zacne prace, oby poza samą satysfakcją tworzenia dały ci zwycięstwo!

  OdpowiedzUsuń
 4. Tym wpisem ostatecznie przekonałeś mnie, że warto rakietom poświęcić więcej czasu by uzyskać TAKI efekt. Pięknie to wygląda. Bądź pewny, że będę próbował zrzynać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zrzynaj! Tym bardziej się cieszę, że się za nie wziąłem :)

   Usuń
 5. Witaj, mam pytanie czy można skontaktować się z Tobą mailowo? ps mój mail : alienlabcreator@gmail.com pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń