niedziela, 12 lutego 2017

Schtrasni austriaccy kirasjerzy

Dużo wody upłynęło w Wiśle, zanim gwiazdy były w porządku, a słońce zyskało odpowiednią długość światła, umożliwiającą wykonanie odpowiednich zdjęć. Nastał jednak ten czas, i mogę zaprezentować Wam austriackich kirasjerów pędzla Roberta Schtrasnego.


W związku z podjęciem się luźnego projektu "Wagram" wypada popełnić nieco wojska Cesarsko-Królewskiej Hauptarmee. Wyboru rodzaju wojsk dokonał Rafał z Bloga Młodego Modelarza - chciał zobaczyć, jak można wykonać ciężką jazdę Arcyskięcia Karola. Niedoskonała rzeźba, słabe pozy i ich mała liczba oraz mały wzrost koni sprawiły, że nie sięgnąłem po dedykowany zestaw HaT. Szukałem alternatywy - m.in. trzeba było wziąć pod uwagę pancerz tylko w postaci napierśnika, rogate czapraki sukiene - i znalazłem w postaci: korpusów jeźdźców z Zvezda Set 8035 Saxon Cuirassiers, głowek z Italeri Set 6093 Austrian Infantry 1798-1805, koni z Italeri Set 6080 French Light Cavalry. Jak na skalę 20mm figurki wyszły duże, bardzo duże. Ale IMO na kirasjerów akurat.
Tu jest porównanie, głównie wielkości, figurek z dedykowanego zestawu HaT i mojej koncepcji. Trzecia z figurek przedstawia próby z główką z austriackiej piechoty Italeri:


Daszki i nakarczki kasków za piechoty Italeri 1798-1805 musiałem ściąć nieco, gdyż były moim zdaniem zbyt duże. Musiałem użyć GSu, aby stworzyć mituki na czaprakach i zapięcia kirysów. Kirasjerzy austriaccy używali dwóch typów karabinków, były one bardzo krótkie - miały długość ok. 70 cm. Musiałem skrócić karabinki z zestawu jazdy saskiej.Tu już w różnych stadiach malowania:

Widok z tyłu. Później jeszcze dokleiłem charakterystyczny pojedynczy lewy naramiennik, zlokalizowany nieco na plecach, którzy przytrzymywał ledewerki od ładownicy i karabinka.


A oto produkt finalny - kirasjerzy 6 pułku księcia Moritza Lichtensteina:
8 komentarzy:

 1. Zawsze mnie zdumiewa ile można wycisnąć z takich malutkich figurek. Piękne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozy i rzeźba figurek Zvezdy faktycznie zasługują na wysokie noty.
   Poza tym udało mi się, dziękuję.

   Usuń
 2. Meine liber Freund General Robert- snakomita pratza! Sehr gut :-) a te "krótkie karabinki" to sztucery gwintowane, po 8 szt na szwadron. Mini czaprak owczy w wersji niemieckiej to Wollrapp :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ach ten melodyjny język Cesarza Franza I! Zawsze doskonale ujmuje istotę rzeczy! Natürlich danke!

   Usuń
 3. Tak, translatory to wspaniały wynalazek a czasem potrafią dostarczyć dużo humoru przez koszmarnie głupie błędy. :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten język jest romantyczny niczym typowy niemiecki Schmetterling ;)
  Malowanie i konwersje super.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potwierdzasz czysty romantyzm naturalnie płynący niczym na skrzydłach motylich wraz z niemiecką mową?

   Usuń