piątek, 18 stycznia 2019

Blucher - pierwsze starcie

Na ten tytuł byłem namawiany już od pewnego czasu. I w końcu stanąłem naprzeciwko marszałka Lwiej Grzywy, a główny prowodyr prowadził naszą rozgrywkę. Zapraszam na pierwsze starcie w Bluchera.


To już trzeci system napoleoński, jaki testowałem wraz z moimi współgraczami. Po Bogach Wojny - Napoleonie było Grande Armee, a teraz nadszedł czas na najnowszy nabytek - Bluchera.
Nasza pierwsza rozgrywka stanowiła wstęp do rozegrania Wagram - cztery francuskie korpusy atakowało cztery korpusy austriackie.

Cel pierwszy - wzgórze w centrum pola walki

Cel drugi - wioska za strumieniem 
Celem Francuzów było wzgórze w centrum, oraz wioska na lewej flance. Ponieważ mój przeciwnik stawił nadspodziewanie silny opór, postanowiłem spróbować wygrać dzięki większym stratom - w naszej grze, aby złamać morale armii, należało zniszczyć 8 podstawek.

Frontalny atak na środkowe wzgórze..

...poparty zdobyciem drugiego 
Dzięki wyjątkowo celnemu ostrzałowi artyleryjskiemu, oraz zachowanym w odwodzie Korpusowi Kawalerii, Francuzom udało się pokonać CK armię.

Podsumowując, gra ma spory potencjał. Podstawowym plusem jest intuicyjność zasad - gra trwała ok 5 godzin (co jest dużym sukcesem zważywszy, jakimi siłami przyszło nam dowodzić), i po ok pół godzinie już praktycznie nie patrzyliśmy w zasady. Nie ma ton tabelek, których wertowanie opóźnia grę. Po zniszczeniu jednostki nie wracają na pole bitwy. Jedynym minusem jest brak wersji PL, ale mając takiego prowadzącego, jakoś to przeżyję ;) Chyba powoli krystalizuje nam się system, w ramach którego rozegramy Wagram.

4 komentarze:

 1. Pięć godzin! :) Ważne, że przyjemnie spędzony czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pięć godzin to nic, na zlocie Solarisa tłukliśmy w BattleTecha przez 12 :D

   Usuń
 2. Sympatycznie było, przyznaję, poza wynikiem końcowym ;).
  Prowadzący faktycznie bardzo dobrze się przygotował. A prostota to bardziej zaleta niż wada tego systemu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdzie nie napisałem, że prostota zasad to wada. Wręcz przeciwnie!

   Usuń