poniedziałek, 28 lipca 2014

BattleTech - kampania Terima kashik cz.2

W gorącą, duszną niedzielę, niemalże w samo południe, spotkaliśmy się z Azem na bitwę śmiertelną i takie tam. Kontynuujemy naszą kampanię Terima kashik, której głównym celem, oprócz dobrej zabawy, jest wplecenie w nią jak największej liczby systemów. Pierwsze starcie prezentowałem tutaj.
Pierwotnie mieliśmy rozegrać starcie kosmiczne w Full Thrusta, jednak z przyczyn technicznych zmuszeni byliśmy zmienić plany. Wybór padł na BattleTecha, i na szybko wymyśliliśmy i rozegraliśmy, z pomocą Brathaca i Ryo, scenariusz.


Belian Ibelin, satrapa Outremer, przy którym dawne systemy totalitarne z dwudziestowiecznej Ziemi to demokratyczne i przyjazne ludziom ustroje, łakomym okiem spoglądał na planetę Terima kashik. W końcu zdecydował się wysłać siły swej Krucjaty Światła, by zanieść kaganek oświaty, a właściwie żagiew wojny, na nic nie spodziewający się świat. Część wysłanej forpoczty sił inwazyjnych zniszczyła większość dział obrony planetarnej, inne otrzymały zadanie unieszkodliwienia lotnisk wraz ze stacjonującymi tam myśliwcami orbitalnymi.

zdjęcie z drony zwiadowczej
Siły atakujące: RFL-3N Rifleman, WVR-6R Wolverine, LCT-1V Locust, PHX-1 Phoenix Hawk. 
Obrońcy: TDR-5S Thunderbolt, CDR-3R Crusader. W rezerwach były GFR-1N Griffin i SHD-2H Shadow Hawk.
Cel: zniszczenie jak największej ilości myśliwców na lotnisku.
Ustaliliśmy, że każdy myśliwiec ma 10 punktów pancerza i 10 punktów struktury wewnętrznej. Od momentu ataku  każdy myśliwiec aktywował się rzutem 2k6 rozpoczynając się od 12, co turę zmniejszając poziom aktywacji o 1. Po zaktywowaniu, po jednym myśliwcu z każdego skrzydła pod warunkiem, że pas będzie wolny.

lotnisko wraz z osłoną
Siły Krucjaty wylądowały na zalesionym, pagórkowatym terenie. Mechy sprawnie wyładowały się z lądownika i ruszyły ku lotnisku.

teatr działań
siły atakujące opuszczają drop poda i ruszają do ataku
atakujący szybko zbliżają się do celu
Prawą flanką ruszył Phenix Hawk, środkiem biegł na pełnym gazie Locust, dalej powoli przedzierał się Rifleman, a lewą flanką skakał Wolverine.

zbliżenie na siły inwazyjne

druga tura, i Locust już szaleje na pasie startowym
Locust w ciągu dwóch tur dobiegł do lotniska, i zaczął ostrzeliwać myśliwce. Jednego udało się nawet kopnąć.

Locust kopie myśliwiec
Thunderbolt próbował wejść do wody, potknął się i upadł. Wcześniej zaliczył podwójne trafienie z AC5 z Riflemana. Było to jedyne trafienie w Azowego mecha, przez resztę gry skupiłem się na ostrzale celów głównych, czyli myśliwców. Niestety, Az nie był równie uprzejmy, i strzelał ostro do moich jednostek.

pozostałe jednostki atakujące zbliżają się do lotniska
Thunderbolt przewrócił się w wodzie
Pilot Phoenix Hawka, wbrew logice, i przede wszystkim, rozkazom i celowi misji, postanowił efektownie wykończyć leżącego przeciwnika skacząc mu na głowę. Niestety, nie popisał się kunsztem pilotażu, i legł w wodzie obok niedoszłego celu. A ponieważ miał zniszczony pancerz na plecach, zalał się i zaległ na dnie (dzięki Ryo! ;).

Phoenix Hawk próbował przeprowadzić Death from above i... padł z zalanymi systemami
Locust przebiegł na drugą stronę pasa, nadal go blokując, i ostrzelał kolejny myśliwiec. Po ostrzale przeprowadzonym przez Riflmana i Wolverina pierwszy myśliwiec został zniszczony.

pierwszy myśliwiec płonie
Wolverin wskoczył na pas, ostrzeliwując i niszcząc drugi myśliwiec. Rifleman, ostrzeliwany, powoli zbliżał się do pasa. Crusader ostrzeliwał ze zmiennym szczęściem Locusta.
drugi również
Wolverine, wraz z Locustem, blokują pas startowy
Locust próbował ostrzelać myśliwiec stojący na polu obok, ale nie trafił. Dodatkowo, próba kopnięcia skończyła się zaliczeniem gleby.

Rifleman zbliża się do celu

Locust przewrócony przy próbie potraktowania z buta myśliwca
W końcu pojawiło się wsparcie dla obrońcy - Griffin. Rozpoczął ostrzeliwanie Locusta i Wolverina, ale bez specjalnych rezultatów.

pojawia się wsparcie dla obrońców - Griffin
Locust zdołal wstać, przemieścił się na drugą stronę pasa, i zniszczył trzeci myśliwiec, który wcześniej został skopany. Niestety, ostrzelany przez Crusadera został zniszczony. Wolverine zniszczył jeden myśliwiec, a Rifleman dwa.

płonie już sześć myśliwców i Locust
Ostateczna sytuacja - atakujący utracili zniszczonego Locusta i zatopionego Phoenix Hawka, a Rifleman był trochę postrzelany i ostro zgrzany. Jedno skrzydło myśliwców straciło cztery z sześciu maszyn, drugie - dwie z sześciu.

ostateczna sytuacja
Belian, stojąc na mostku swej flagowej jednostki zbliżającej się do układu Terima kashik, przeglądał raporty z przebiegu starć sił specjalnych. Zniszczenie 50% sił lotniczych na lotniskach, i 80% dział obrony planetarnej nie było złym wynikiem. Niestety, gdyby nie beztroskie działania niektórych dowódców, być może dałoby się uzyskać znacznie lepszy efekt. Wódz zapamiętał nazwiska tych, którzy zawiedli. A wszyscy doskonale wiedzieli, że lepiej byłoby dla nich, gdyby zginęli na polu walki.
Ale na wyciąganie konsekwencji będzie czas później. Teraz główne siły inwazyjne Krucjaty Światła wchodziły do systemu, a przeciw nim leciały żałośnie słabe siły obrońców.

3 komentarze:

 1. Oczywiście Panie Borsuku przez telefon podałeś, że straciłeś pancerz na tylnym CT :). Zalanie boku bez silnika XL nie powoduje jego zniszczenia :P.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bo stracił na centralnym tylko tu inaczej napisał :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj tam, pamięć dobra ale krótka. Ale dobrze Ryjku, że czuwasz ;)
  Poprawiłem :)

  OdpowiedzUsuń