niedziela, 9 sierpnia 2015

Zvezda zestaw 6810 (French Foot Artillery 1812-1814)

Dziś koleiny inbox, tym razem Francuska artyleria piesza 1812-1814 od Zvezdy.

Zestaw pochodzi z serii Art of tactics. Daje nam to dwie ważne informacje - rzeźby są bardzo dokładne, a materiał użyty do odlewów jest twardy i łatwy w obróbce.
W środku małego pudełka otrzymujemy dwie wypraski i instrukcję złożenia. Pozwala ona złożyć i umieścić na oryginalnej podstawce sześciofuntowe działo wraz z sześcioma ludźmi obsługi. Obsługa może być użyta nie tylko do awangardy Cesarstwa Francji, ale również do Księstwa Warszawskiego (poprawka - do Księstwa można użyć tylko dział, natomiast obsługa pochodzić może z innego zestawu Zvezdy 8028 "French foot artillery 1810-1815"). Natomiast działo można wykorzystać dodatkowo do Czarnego Korpusu z Brunszwiku, który miał w swoim składzie kilka tych dział zdobytych po bitwie pod Lipskiem. Nie ukrywam, że z tą właśnie myślą zakupiłem dwa takie zestawy. Posłużą mi one do wykonania baterii pieszej i konnej.


Instrukcja złożenia

Modele opakowane są w foliowy woreczek
Pierwsza ramka awers...
... i rewers
Druga ramka, z działem - awers...
... i rewers

6 komentarzy:

 1. Do Księstwa to raczej nie ta obsługa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha, prawda, obsługa do XW może być użyta z drugiego zestawu Zvezdy "French foot artillery" nr 8028. Mój błąd!

   Usuń
 2. Wiesz, zasadniczo nie tylko. Popatrz na projekt Kadrinaziego z IX Korpusem marsz. Victora z 1812 . Trzy polskie pułki piechoty tego korpusu (4,7,9) miały mundury typu francuskiego wz. Bardina i czaka. Artylerzyści piesi polscy prawdopodobnie również, a już na pewno pułkowi. Tak więc powyższa obsługa nadaje się do tego korpusu

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiesz, zasadniczo nie tylko. Popatrz na projekt Kadrinaziego z IX Korpusem marsz. Victora z 1812 . Trzy polskie pułki piechoty tego korpusu (4,7,9) miały mundury typu francuskiego wz. Bardina i czaka. Artylerzyści piesi polscy prawdopodobnie również, a już na pewno pułkowi. Tak więc powyższa obsługa nadaje się do tego korpusu

  OdpowiedzUsuń
 4. Skad takie cisnienie na poprawnosc historyczna ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie jest żadne ciśnienie. Po prostu chęć odwzorowania historii w jak największym stopniu. W moim przypadku zwłaszcza chcę się przyłożyć do Polaków. Reszta armii traktowana będzie z nieco większym dystansem.
   Nikt Ci nie zabroni grać np. niebieskimi Abramsami w CWC, Ale w oryginalnych barwach po prostu będą wyglądać lepiej ;)

   Usuń