piątek, 29 stycznia 2016

Bogowie Wojny - Napoleon. Schtrasna jazda niderlandzka

Stęskniliście się za porządnie pomalowanymi figurkami, będącymi odskocznią od moich bohomazów? No to zapraszam na kolejną odsłonę prac Roberta. Tym razem na tapecie mamy kawalerię niderlandzką.Jako forpocztę piechoty Królestwa Zjednoczonych Niderlandów przedstawiam pułki lekkiej jazdy wchodzącej w 1815 roku w skład brygady generała Jeana Baptiste'a barona van Merlena. Były to:6 pułk huzarów pod Quatre Bras miał wykonać kontrszarżę na francuskie pułki lekkiej i liniowej jazdy, ale dowódca huzarów miał niewielkie doświadczenie bojowe i źle uszykował oddział. Niewłaściwa formacja odbiła się na fatalnym przyjęciu wroga, skutkiem czego 6 pułk huzarów został pobity i zmuszony do bezładnej ucieczki, w wyniku której francuscy lansjerzy rozbili także belgijską baterię kpt. Stievenarta.
5 pułk dragonów lekkich został pomylony przez Brytyjczyków z francuskimi strzelcami konnymi i ostrzelany. 
Niemniej działania brygady pod Quatre Bras oceniono ogólnie jako pożyteczne.
Pod Waterloo brygada atakowała piechotę d'Erlona wraz z innymi oddziałami sojuszniczej jazdy. Odmiennie do brytyjskiej kawalerii liniowej brygada van Merlena po pierwszym powodzeniu zatrzymała swój atak, a nawet utworzyła bezpieczną zaporę, za którą chowały się rozprężone dalszym atakiem sojusznicze jednostki konne. 
Następnie brygada ścierała się z kawalerią francuską, w tym także z Czerwonymi Lansjerami, wśród których generał van Merlen służył we wcześniejszych latach.
Brygada poniosła bardzo duże straty (2/3 stanu) od ognia artylerii, a także wskutek walk z grenadierami konnymi gwardii Cesarza.
Na koniec dnia brygada uczestniczyła w pościgu za pobitym przeciwnikiem.
Generał van Merlen został zraniony i zabity w bitwie. Zdążył wcześniej uwolnić swojego byłego towarzysza, generała francuskiego, mówiąc: "Generale! To jest moja strona bitwy, Twoja jest tam. Uważaj na siebie, żegnam!"

Do wykonania figurek użyto zestawów:
HaT 8032 Dutch Belgian Light Dragoons,
Zvezda Set 8080 French Napoleonic HQ Staff konie z pierwszego i trzeciego rzędu,
Waterloo 1815 Set 054 French Line Lancers konik z dolnego rzędu,
Italeri Set 6080 French Light Cavalry konik z rogatym czaprakiem, bermyca trębacza,
Esci Set 230 British Light Dragoons czterech huzarów, trzem zostały ścięte główki i dodane główki pociągowych z tego zestawu: Zvezda Set 8028 French Foot Artillery, a trębaczowi bermyca z francuskich strzelców konnych.

4 komentarze: