niedziela, 10 stycznia 2016

Zvezda 8080 (French Napoleonic HQ Staff 1805-1814)

Kolejna recenzja zestawu z okresu napoleońskiego. Tym razem dowództwo francuskie z okresu 1805-1814 od Zvezdy. Z niewiadomych dla mnie przyczyn zestaw ten nie jest już dostępny w normalnej ofercie wydawcy, na szczęście udało mi się go dostać w jednym ze sklepów internetowych.
W pudełku otrzymujemy 18 figurek w 9 pozach oraz 8 koni w 4 pozach. Wykonane są dość twardego plastiku (nie takiego, jak seria Art of Tactic, ale zawsze), jak zwykle u Zvezdy. Bardzo ładne jakościowo, nie ma nadlewek, występują jedynie niewielkie linie podziału form.

Pierwsza wypraska - awers...

...i rewers

Druga wypraska awers...

...i rewers

Instrukcja


Zestaw przedstawia marszałka Francji Louis Alexandre Berthier'a wraz ze sztabem. Tyle, że ja nabyłem go w nieco innym celu. Jest to ostatni zakup do mojej armii saskiej. Potrzebowałem figurek dla Bernadotte'a, jak również dla Dupasa i ich świty, a ten zestaw idealnie się do tego nadaje (zdaję sobie sprawę, że Berthier przewraca się własnie w grobie, ale cóż... nie pierwszy to raz żołnierz fortuny zagarnia nie swoje zasługi ;). Czeka mnie kilka drobnych przeróbek, jednak nie aż tak dużych, by się ich obawiać.
Poniżej zdjęcia poszczególnych figurek w zestawie:

Adjutant marszałka Berthier'a

Brigadier-General

adjutant

adiutant Brigadier-Genarala

Generał Dywizji

marszałek Louis Alexandre Berthier
oficer 


oficer6 komentarzy:

 1. Skala nie do końca moja,ale z chęcią bym pomalował zestaw:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Czekam na zdjęcia pomalowanych figurek :)
   A może dzięki temu przekonasz się do skali ;)

   Usuń
 2. No ja bym pomalował, jakby byli w 28mm :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według Plastic Soldier Review (link na samym dole posta) figurki mają 24mm, więc może się jednak skusisz? ;)

   Usuń
 3. Bardzo miłe dla oka figurki. No, ale właśnie ta skala. Kolekcjonersko spoko, ale co z graniem? Jakoś wygodnie mi w 28mm, ale przymierzam się do 15mm... ale 24mm, nie znam się, ale nie jest to dość unikatowa skala w świecie gier bitewnych? 28, 20, 15, 6 tak, ale 24?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skala to 20mm, jednak różni producenci robią różnej wielkości figurki. Na cytowanej wyżej stronie są nawet artykuły porównujące wytwory różnych producentów.
   A co do gry, to nadaje się bardzo dobrze, wystarczy spojrzeć na bloga ;)

   Usuń