piątek, 2 grudnia 2022

XXIII Konkurs Modelarski Forum Strategie - 11 Brygada Pancerna IDF 1973 cz.1

 Konkurs na Solu dobiegł końca, ale pojawił się kolejny, tym razem na forum Strategii.

 

Tematem pierwszej (i, być może, nie ostatniej) pracy w tym konkursie jest 11 Brygada Pancerna IDF z wojny Jom Kippur 1973 roku. Do jej wykonania użyję figurek 3mm produkcji Oddziału Ósmego. Docelowym systemem jest Modern Spearhead, gdzie jedna podstawka odpowiada plutonowi.

Rys historyczny: 11 Brygada Pancerna pod dowództwem pułkownika Aharona wchodziła w skład 146 Dywizji Pancernej (rezerwowej) [ Ugdah 'Kalman'/'Sasson' - gen. bryg. Kalman Magen, od 13/10/1973 gen.bryg. Yitzak Sasson]. Była to jedyna jednostka wyposażona w czołgi Tiran 5, będące zmodernizowaną wersją T-54 i T-55, zdobytych w czasie Wojny sześciodniowej.

Brygada składać się będzie z 3 batalionów pancernych i kompanii rozpoznania.

Batalion pancerny to 1 podstawka dowódcy (okrągła), 3 kompanie pancerne po 2 plutony i kompania piechoty zmechanizowanej (wyposażone w transportery M3 lub M113). Nominalnie kompania pancerna miała 3 plutony po 3 czołgi, jednak wg zasad MS pluton to 4-6 maszyn, i w przypadku plutonów 3-pojazdowych sugerowane jest tworzenie kompanii z dwóch podstawek. Kompania piechoty zmechanizowanej to 11 sekcji piechoty z 4 lekkimi broniami ppanc, 6 transporterów opancerzonych, sekcja wsparcia z 1 M3 z moździerzem 120 mm - u mnie będą to 2 podstawki piechoty z transporterami M3, z dodatkowym M3 z moździerzem 120mm.

Kompania rozpoznania - 2 podstawki jeepów.

Dowództwo Brygady, dla odróżnienia od batalionowych, będzie zawierało model jeepa.

2 komentarze:

 1. Ło murwa jaka karteczka :D
  Ej ale no nie wiem... mam mieszane uczucia dotyczące wyboru frakcji :D :P
  Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie, zrobimy wszystkie frakcje. Wszystko w swoim czasie ;)

   Usuń