piątek, 25 grudnia 2015

Brygada von Hartitzsch - praca na IX Konkurs Modelarski Forum Strategie

W ramach szeroko pojętej mobilizacji wystartowałem w IX odsłonie Konkursu Modelarskiego organizowanego przez forum Strategie. Tematem mojej pracy jest brygada von Hartitzsch, wchodząca w skład IX Korpusu pod dowództwem marszałka Jean-Baptiste Bernadotte'a, księcia Ponte-Corvo, przeznaczona do gry Bogowie Wojny - Napoleon.


Na początek kilka słów historycznego wprowadzenia(*). IX Korpus został utworzony w kwietniu 1809 roku, w związku z rosnącym napięciem ze strony Austrii. Składał się z trzech dywizji:
1 Dywizja saska (gen. Joachim Friedrich Gotthelf von Zezschwitz), w której skład wchodziły dwie brygady piechoty (gen. Friedrich Georg von Hartitzsch i gen. von Boxberg) oraz brygada kawalerii (gen. Christoph Sigismund Freiherr von Gutschmidt).
2 Dywizja saska (gen. Georg Friedrich August von Polentz), skłądająca się, podobnie, jak poprzednia, z dwóch brygad piechoty (gen. Karl Christian Erdmann von Lecoq i gen. Heinrich Wilhelm von Zeschau) i brygady kawalerii (gen. Wilhelm Christian Ernst von von Feilitzsch).
3 Dywizja francuska (gen. Pierre-Louis Dupas), w skład której wchodziła brygada liniowa Vaux i brygada lekka Gency.
W lipcu IX Korpus przeszedł reorganizację, polegająca m.in. na odesłaniu niektórych oficerów do kraju w celu szkolenia rekrutów, i połączeniu niektórych batalionów w oddziały o większej liczebności.
Jeśli nie liczyć drobnych starć, głównie w wykonaniu kawalerii, saski Korpus wszedł do boju dopiero pod Wagram. Nie okrył się tam chwałą, czy to na skutek błędów w dowodzeniu (po tej bitwie Bernadotte'owi odebrano dowództwo), czy zbiegów okoliczności (dwukrotne ostrzelanie przez własne oddziały, które wzięły ich za Austriaków).

Moja praca konkursowa obejmuje brygadę gen. Friedricha Georga von Hartitzscha w stanie na kwiecień 1809 rok. W jej skład wchodzą 3 bataliony grenadierów (z pułków LeibGrenadierGarde, von Bose i von Hacke) oraz 3 bataliony muszkieterów (2 z pułku Konig, jeden z von Dyhernn). Dodatkowo zrobiony będzie dowódca oraz bateria artylerii pieszej.
Dowódca oraz piechota pochodzą z zestawu HaT 8187. Artylerią zajmę się później, choć chętni mogą na moim blogu znaleźć zestaw, z którego będę korzystał przy ich tworzeniu.

Pierwszy krok, to wybór figurek do poszczególnych batalionów. Kolejny, to zapodkładowanie (tu użyłęm białego podkładu w spraju GW).

Większość modeli w białym podkładzie, część już zwashowana
Kolejnym krokiem był wash (Badab Black od GW). Bikorny, bermyce, buty i pochwy tasaków dostały Greatcoat Grey (Formula P3) i wash Badab Black. Na tym skońćzyłem prace "hurtowe", i wziąłem się za konkretne bataliony.
Na pierwszy ogień poszedł LeibGrenadierGarde, czyli Grenadierzy Gwardii. Jako jedyni mają czerwone kurtki. Jako bazy użyłem Scrab Red (GW). Żółte wyłogi i mankiety to Golden Yellow (GW) i Sulfuric Yellow (Formula P3). Karabiny - Battlefield Brown (P3 - drewno) i Boltgun Metal (GW - lufa, zamek, bagnet).

Wszystkie modele w podkładzie i washu, buty, bikorny i bermyce przed washowaniem
LeibGrenadierGarde
_______________________________________________________________________________
(*) Opierałem się tu głównie na książce Jana Snopkiewicza "Armia saska 1763-1815" t.1. Jeśli chodzi o dowódców, to o ile nazwiska są powszechnie dostępne, to z imionami jest już znacznie gorzej. Powyższe zestawienie oparte jest na moich poszukiwaniach w dość skromnych źródłach internetowych. Jeśli ktoś ma dostęp do wiarygodnych danych, będę wdzięczny za informację.

6 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. To są dopiero WIPy. Jak będą skończone, będzie sesja na tle zabudowań Aderklaa ;)

   Usuń
 2. Faptastyczne malowanie histeryczne ;

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajnie się prezentują - dopiero teraz ich zauwazyłem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Staram się, aby na koniec konkursu byli gotowi, ale ciężko idzie. Czas...

   Usuń