środa, 3 lutego 2016

Full Thrust - kampania "Wojna Xeno - Operacja Damokles" - tydzień 4

Tydzień 4 kampanii dobiegł końca. Tym razem doszło do trójstronnej bitwy, która zaowocowała bardzo nieoczekiwanym zakończeniem!


Kolejność ruchów:
1. EWS Ahosyty
2. NKA Gormogona.
3. Kra'vaki Borsuka
4. UNSC Skyhawka.
EWS zaatakowało z systemu Bravo5 system Bravo4.
NKA wykonało atak z systemu Bravo3 na system Bravo4.
Kra'vaki dokonało przegrupowania sił.
UNSC zaatakowały system Bravo2 z systemu Bravo1.


Mapa taktyczna przed bitwami
UNSC vs NKA - system Bravo2

Wobec braku sił NKA system został przejęty przez UNSC.

Kra'vaki vs EWS vs NKA - system Bravo4

SIły kra'vaków:
1x CA De'Rek (Ku'Me)
1x CE Si'Tek (Ke'Tek)
1x DDh Di'Tok (Lo'Ton)

Siły EWS:
1x CVB Konstantyn (3 skrzydła myśliwców standardowych, 3 skrzydła myśliwców szturmowych)
2x BC Mandźuria
1x CVE Comet (ex-UNS Chiron)

Siły NKA:
1x SDN Valley Forge (2 skrzydła myśliwców ciężkich)
1x BB Victoria
1x BC Majestic
2x CH Vandenburg
1x CL Huron

Relacja strony kra'vackiej

Wielki dowódca Sia’Na stał w centrum dowodzenia, w milczeniu wpatrując się w projekcję sektora kra’vaków. Nikt z podwładnych nie śmiał przerywać panującej ciszy. Wszyscy w napięciu oczekiwali wieści z systemu Zor’Kha, gdzie lekkie siły młodszego dowódcy Sia’Lon zastawiły pułapkę na floty Lu’dzi.
Krucjata przeciwko tej rasie trwała już dziesięć okresów.  Ich rodzinny system, zwany przez nich Sol, był oblężony, i lada chwila należało oczekiwać jego upadku. Gdy to nastąpi, pozostanie tylko wykończyć małe skupiska na obrzeżach galaktyki. Jednak ta stojąca już na skraju zniszczenia rasa zdobyła się na coś, co wprawiło w podziw nawet wielkiego dowódcę – atak na rodzimy system kra’vaków.  
Ciszę przerwał sygnał nadejścia transmisji z centrum łączności. Sia’Na skinął głową, i na głównym projektorze pojawiła się sylwetka oficera.
- Wielki dowódco, mamy dane z systemu Zor’Kha. – powiedział łącznościowiec oddając salut.
- Przesłać pełny raport na moje stanowisko.
Po chwili na głównym wyświetlaczu konsoli zaczęły się pojawiać się informacje o przebiegu starcia.
Plan był prosty – lekkie siły miały zwabić jednostki wroga w obszar asteroid, i wykorzystując osłonę zadać maksymalne straty jego flocie. Istotnym czynnikiem był fakt, o którym nie wiedzieli Lu’dzie – w środku pola występowała anomalia, której nie wykrywały czujniki sond, jakie wrogowie wysłali na zwiady. Dodatkowo, jeśli pozwoliłaby na to sytuacja, dowodzący miał ewakuować z systemu jak najwięcej jednostek do obrony systemów wewnętrznych.
Do realizacji założeń potrzebne było jednak żelazne nerwy dowodzącego, i duża doza szczęścia. „Ile udało się zrealizować?” pomyślał dowódca zagłębiając się w raport, i powstrzymując delikatną chęć przejścia na sam koniec do podsumowania.
Trzy jednostki kra’vaków, Lo'Ton, Ke'Tek i Ku'Me, zajęły pozycje na obrzeżu pasa asteroid w oczekiwaniu na wroga. 

Lekkie siły kra'vackie
Niebawem pojawiły się ślady wyjścia z nadprzestrzeni czterech jednostek. 

Siły EWS...
Nieoczekiwanie, po przeciwnej stronie systemu pojawiły się kolejne ślady wyjścia, i do systemu wskoczyło dodatkowe sześć jednostek Lu’dzi. Systemy oznaczyły je jako Da’Ru i Da’En. 

... i silna grupa uderzeniowa NKA
Nieskoordynowane manewry grup  wskazywały na to, iż działają one niezależnie od siebie. Ten fakt zastanowił wielkiego dowódcę, który wcześniej był już informowany o walkach pomiędzy grypami Lu’dzi. Sia’Na mimowolnie się skrzywił. Nie podobne było, żeby po ogłoszeniu krucjaty przeciw obcym którykolwiek klan wystąpił przeciw innemu, niezależnie od dawnych krzywd. Taka sytuacja miała miejsce tylko raz od czasów Wielkiego Zjednoczenia, i klan, który się tego dopuścił, został zanihilowany przez pozostałe. Natomiast Lu’dziom wystarczał fakt, że w pobliżu nie było nikogo z wojowniczego ludu, by niszczyć się wzajemnie.

Jednostki kra'vaków przypuszczają atak na siły EWS...
Sia’Na odsunął od siebie te refleksje, i ponownie zagłębił się w raport. Obie wrogie flot rozpoczęły ostrzał jednostek kra’vaków, jednocześnie zbliżając się do pola asteroid. Wobec tak miażdżącej przewagi dowodzący pikietą postanowił ruszyć do ataku, aby przedrzeć się przez kordon okrętów wroga i spróbować uciec w nadprzestrzeń. 

... i w 2 turze eksploduje przejęty w walce z UNSC CVE Comet
Celny ogień zniszczył wrogi lotniskowiec z floty Da’Ru, z którego zdołały wystartować dwie eskadry myśliwców. 

Kra'vaki zaczynają rozgrzewać FTL...
Niestety, pomimo umiejętnego manewrowania, i chowania się za asteroidami przed jednym przeciwnikiem, wystawiał się na ostrzał drugiego. 

... jednak siły ludzi zbliżają się szybko
Pierwszy eksplodował Di’Tok. Dwie pozostałe jednostki zaczęły rozgrzewać FTL, jednak na skutek ostrzału napędy uległy uszkodzeniu.

Pierwszy eksploduje DDH Di'Tok...
Ekipy naprawcze zdołały co prawda usunąć awarię jednego z nich, jednak zmasowany ostrzał wroga,
który w tym czasie skrócił dystans, zamienił obie jednostki w kule ognia.
... po nim CA De'Rek...

... a na końcu CE Si'Tek
Dalsza część raportu oparta była jedynie na odczytach z czujników sond, obecnych w każdym systemie kra’vackiego dominium. Obie floty rozpoczęły rozgrzewać FTL, nie zmniejszając jednak prędkości i coraz bardziej zbliżając się do pola asteroid, i drzemiącego w nim zagrożenia. Eskadry myśliwców Da’Ru, dotąd pozostające bezczynne, wzięły na cel jeden z okrętów przeciwnika. Ich ostrzał spowodował uszkodzenie napędu FTL i gwałtowne zakończenie procedury wejścia w nadprzestrzeń.  Inne jednak ukończyły procedurę rozgrzewania napędu nadświetlnego, i rozpoczęły wchodzenie w nadprzestrzeń. A przynajmniej
próbowały to uczynić, gdyż wówczas dała o sobie znać anomalia. Było to zjawisko podobne do tego, jakie wykorzystywane jest w napędach grawitacyjnych statków kra’vaków, jednak na o wiele potężniejsze. W okrętach, które znalazły się zbyt blisko pola asteroid, zaczęły eksplodować napędy FTL. Najpierw zniknęły w kuli plazmowego ognia dwie ciężkie jednostki Da’Ru, zabierając z sobą okręt z uszkodzonym FTL. Następnie zniszczeniu uległ ciężki okręt Da’En, a drugi został rzucony na asteroidy i zniszczony. Na polu walki, wśród unoszących się szczątków, pozostały dwa skrzydła myśliwców floty Da’Ru.

Na placu boju zostały, skazane na śmierć, dwa skrzydła myśliwców EWS
Wielki dowódca Sia’Na wyprostował się nad konsolą. Z dziesięciu jednostek Lu’dzi, jakie wskoczyły do systemu Zor’Kha, wycofały się tylko cztery. Był to całkiem niezły wynik, choć wcześniej liczył na to, że uda się unicestwić wszystkie okręty wroga. Dodatkowo martwił go fakt utraty kolejnych trzech lekkich jednostek, które mogą być niedługo na wagę złota, gdy zaatakowane zostaną systemy wewnętrzne. 
- Wezwijcie łowców. – powiedział do oficera taktycznego – Mają udać się do systemu Zor’Kha, i ująć tych Lu’dzi, którzy tam pozostali. Zbliża się rytuał Krwawego Przejścia…

Relacja strony NKA:

The Daily Telegraph

"Obcy w systemie Bravo4"

Kolejne spektakularne zwycięstwo naszej królewskiej floty, tym razem nad nowocześniejszą i o wiele liczniejszą flotą Kra'vacką. Stacjonująca na Bravo 4 mało liczna i niedoświadczona brygada EWS nadała sygnał SOS. W ramach współpracy międzynarodowej i zobligowani przez sojusz militarny oraz kierowani chęcią pomocy bliźnim marynarze pomogli potrzebującym. Operacją "czerwona pomoc" dowodził mniej doświadczony sir Jerry Middleton. Po walce z niemal czterokrotnie liczniejszymi Kra'vakami, ponosząc stratę dwóch okrętów typu
Vandenburg. Większość naszych statków wykonała skok w nadprzestrzeń. Sir Middleton (dowódca Victorii) pozostał sam w sektorze, aby udzielić pomocy marynarzom z EWS, niestety sygnał nadawczy urwał się. Jest to kolejna zdrada jakiej dopuścili się ci zbrodniarze.

Relacja strony EWS:

Tym razem nie wysłano oficjalnej depeszy do generalnego dowództwa sił zbrojnych ESU. Nie było hucznej pompy i obiecywania medali dla poległych bohaterów.
Na okręcie flagowym, jednym z ostatnich Konstantynów, odprawiono symboliczną ceremonię pogrzebową za poległych marynarzy. 
Zwycięstwo nad kolejną grupą okrętów „obcych”, flota „Pobieda” okupiła olbrzymimi stratami.
Załogi ocalałych okrętów pogrążone były w głębokiej żałobie, wszyscy opłakiwali poległych towarzyszy. Wszyscy poza osadzonym w karcerze Buczkowem, bosmanem ze zwycięskiej Mandżurii w poprzedniej bitwie kampanii.
Buczkow śmiał się w niebo głos, był to śmiech przez łzy, gdyż żal mu było chłopaków ze zniszczonych okrętów a jednocześnie miał on w myślach los Kruszankina, komisarza który dowodził natarciem w ostatniej, niefortunnej bitwie.
Śmiech jego, przerwały kroki w końcu korytarza, był to admirał Fiodorow, komisarz Kruszankin i dwóch marynarzy. Powoli zmierzali ku celi Buczkowa, Nie zwiastowało to niczego dobrego. W końcu oczom Buczkowa ukazała się postać admirała, zaraz za nią sylwetka komisarza.
- Towarzyszu Buczkow - zaczął admirał – co sądzicie o zaistniałej sytuacji?.
- A co mogę sądzić – wzruszył ramionami Buczkow – Jak do działań bojowych bierze się żółtodziób z biura propagandy, to traci się dwa krążowniki liniowe, i to jak!? Podczas wyskoku w nadprzestrzeń – z przekąsem skwitował Buczkow.
- Opamiętajcie się Buczkow, to wy tu jesteście więźniem czekającym na karę śmier… - w tym momencie, urwał się głos Kruszankina. Ciepła krew ochlapała Buczkowa, następną rzeczą jaką jaką zobaczył Buczkow to lufa jeszcze dymiącego pistoletu Fiodorowicza i drżące zwłoki komisarza.
- Mam nadzieję, że nie zawiedzie mnie pan, kapitanie Buczkow, jak ten nieudacznik – z wyczuwalnym chłodem w głosie powiedział Fiodorow. Nie zamierzam naprawiać każdego błędu swoich oficerów. 
- Towarzyszu admirale Nikołaju Wasiliejowiczu Fiodorowiczu, nie zawiodę was – wręcz z chóralnym zaśpiewem odpowiedział Buczkow.
- Obyście się nie mylili Buczkow, od tego wasze życie zależy.

Zwycięstwo - brak

Straty:
EWS - 2x BC Mandżuria, 1x CVE Comet (ex-UNS Chiron) - 1 skrzydło mysliwców standardowych, 1 skrzydło mysliwców dalekiego zasięgu
Kra'vaki - 1x CA De'Rek (Ku'Me), 1x CE Si'Tek (Ke'Tek), 1x DDH Di'Tok (Lo'Ton)
NKA - 1x BB Victoria, 2x CH Vandenburg

Aktualne stany flot:

Skyhawk - UNSC - R.Adm Anastasia Crane:

1x CVL Star (UNS Antares) - 2 skrzydła myśliwców torpedowych, 2 skrzydła myśliwców stadardowych
1x CVE Comet (UNS Chiron) - 1 skrzydło myśliwców standardowych, 1 skrzydło myśliwców dalekiego zasięgu przejęty przez EWS
1x BC Point (UNS Hel)
1x CH River (UNS Thames)
1x CS Storm (UNS Storm)
2x DD Lake (UNS Lentua, UNS Keitele)
1x DD Lake (UNS Erie) przejęty przez EWS
1x DD Lake (UNS Thames)
2x FF Hunter (UNS H-47, UNS H-71) 
3x CTH Warrior (UNS W-112, UNS W-88, UNS W-282) 

Gormogon - NKA - Adm. sir Gormonius:

1x SDN Valley Forge (2 skrzydła myśliwców ciężkich)
1x BB Victoria
1x BC Majestic
3x CH Vandenburg
1x CL Huron (7 kratek uszkodzeń kadłuba)
1x CL Huron
4x FFH Tacoma
2x CT Arapaho

Ahosyta -  EWS "Pobieda" - Adm. Nikołaj Wasilejowicz Fiodorow:

1x CVB Konstantyn (3 skrzydła myśliwców standardowych, 3 skrzydła myśliwców szturmowych)
1x BC Mandżuria (4 kratki uszkodzeń kadłuba)
3x BC Mandżuria
1x CH Gorszkow (10 kratek uszkodzeń kadłuba)
1x CH Gorszkow (5 kratek uszkodzeń kadłuba)
3x DD Warszawa
1x CVE Comet (ex UNS Chiron) - 1 skrzydło myśliwców standardowych, 1 skrzydło myśliwców dalekiego zasięgu 
1x DD Lake (ex UNS Erie) (6 kratek uszkodzeń kadłuba) 

 Borsuk - Kra'vaki - Wysoki Dowódca Sia'Na:

1x SDN Yu’Kas (Jen'Yu) - 1 skrzydło myśliwców standardowych
1x CVL Do’San (Chan'Go) - 2 skrzydła myśliwców standardowych, 2 skrzydła myśliwców ciężkich
1x BBH Kia’Kas (Ha'Bu)     
1xCA De’Rek (Shi'Ma) 
1xCA De’Rek (Ku'Me)     
1xCS Ko’Tek (Hu'kon)  
1xCS Ko’Tek (La'Ton)                    
1xCL Vo’Bok (Vo'kus)  
1xCL Vo’Bok (Vo'tan)                                
1xCE Si’Tek (Wo'Tek)
1xCE Si’Tek (Ke'Tek)                        
2xDDH Di’Tok (Di'For, Ka'Ton)
2xDDH Di’Tok (De'Tek, Lo'Ton)                    
8 skrzydeł myśliwców standardowych rozlokowanych w systemach


Mapa taktyczna na koniec 4 tygodnia
Klasyfikacja po 4 tygodniu (kolejno liczna VP, zdobyte i stracone VP, liczba wygranych i przegranych bitew), będąca jednocześnie kolejnością ruchów w tygodniu 5:

1. EWS           1988 VP (3333-1345) 2-2 bitew
2. NKA            261 VP (1450-1189) 1-1 bitew

3. IJ                    0 VP (0-0) 0-0 bitew
4. Kra'vaki         -846 VP (498-1344) 0-2 bitew
5. UNSC        -1025 VP (0-1025) 0-1 bitew

18 komentarzy:

 1. I znów Głównodowodzący flotami Lu'Dzi chyba zapomnieli co jest ich głównym celem :D

  OdpowiedzUsuń
 2. A gdzie wejdzie nowy gracz?

  OdpowiedzUsuń
 3. Nowy gracz na pełnym ciągu wbije się w centrum wydarzeń :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajnie na tej macie wyglądają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem Ci, że obecnie gra bez maty to już dla mnie zupełnie nie to ;)

   Usuń
  2. Bo jest klimat i o to też w bitewniakach chodzi :)

   Usuń
  3. Owszem :) A być może w Sieradzu zobaczysz próbkę FT, wszystko zależy od Antka.

   Usuń
 5. Miała być fajna kampania a wyszło "jak zawsze". ;p
  Będziecie kontynuować czy projekt umarł?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic nie umarło! Po prostu jeden z graczy miał wyjazd w związku z feriami, a teraz leczy złamaną rękę.
   Jak już kiedyś pisałem, to eksperymentalna kampania, więc wszystko jest w fazie testów. Również sprawa dyscyplinowania graczy ;) A i wypadki losowe się zdarzają.

   Usuń
  2. To go pozdrów (rana szarpana dłoni po wyjeździe służbowym miesiąc temu ;p).

   Usuń
  3. Przekażę w sobotę ;)

   Usuń