wtorek, 16 lutego 2016

O figurkach piechoty brytyjskiej słów kilka

Nie zwalniamy tempa, jeśli o epokę napoleońską idzie. Tym razem kolejny, bardzo przydatny myślę tekst Roberta Schtrasnego, traktujący, jak można wyczytać w tytule, o figurkach brytyjskiej piechoty w skali 1:72, a więc pasującej do systemu Bogowie Wojny - Napoleon. Zapraszam do lektury, i komentowania!


Wpis dzisiejszy skierowany do zajmujących się plastikowymi figurkami skali 1/72 armii brytyjskiej doby Empire’u. Z ukłonem w stronę grających w Bogowie Wojny - Napoleon. Otóż dokonam przeglądu dostępnych na rynku zestawów figurek piechoty liniowej i lekkiej z zaznaczeniem zalet i wad każdego z nich. Przedstawiam moje wybitnie subiektywne oceny. 
A Call To Arms Set 50 British Infantry 1815 – zestaw jest ubogi w liczbę wzorów – jest ich tylko 8. 4 posiadają czaka stożkowe lekkiej piechoty, 4 czaka belgijskie w pokrowcach. Figurki są – jak to z figurkami ACtA – z bardzo dobrego plastiku, dającego się łatwo obrabiać. Pozy ciekawe, aczkolwiek nie występuje typowa poza marszowa. Wielkość figurek i gabaryty przeciętne. Powyższe predestynuje użycie zestawu jako uzupełnienie innych, a także do konwersji . Zwracają zwłaszcza uwagę rzadko występujące w zestawach pokrowce czak. Niestety, wszystkie figurki posiadają wypustki na ramionach oznaczające przynależność żołnierza do kompanii wyborczej (flankierskiej bądź grenadierskiej), zatem aby otrzymać zwykłego fizyliera, to należy te wypustki odciąć do stanu zwykłych epoletów.
Airfix Set 01745 Waterloo British Infantry lub HaT Set 7009 Waterloo British Line Infantry – zestaw będący moim rówieśnikiem  :) , stąd rzeźba fatalna, plastik gumowaty. I to przesądza wartość zestawu. Gabaryty figurek są przeciętne, pozy różnorakie. Czaka typu belgijskiego nadzwyczaj duże, za duże. Pojedyncze figurki nadają się, nawet po konwersjach, do uzupełniania innych zestawów. Jako ciekawostki występują pozy siedzącego rannego i żołnierza na czworakach – chyba uciekającego w ten sposób przed szarżą kawalerzysty.
Emhar Set 7214 British Infantry – zwraca uwagę plastik Emhara, który choć da się łatwo obrabiać, to jest trochę dziwny – wygina się specyficznie że tak powiem. Druga uwaga: płytka rzeźba – niektórzy lubią taką, ja nie przepadam. I to tyle, jeśli chodzi o brak zalet tego zestawu, reszta to same superlatywy: wielość, póz, ich prawidłowość, liczba uwzględniająca najczęściej realnie spotykane.. Występuje także udana figurka konna nadająca się na generała.
Należy zaznaczyć, że szeregowi kombatanci zestawu wyposażeni są w czaka wczesnego typu wojny półwyspowej, tzw. stovepipe.
Esci Set 215 British Infantry lub Italeri Set 6058 British and Scots Infantry – część nieszkocka tego zestawu ma niezbyt udane pozy, dotyczy to zwłaszcza leżącego żołnierza. Wszystkie figurki posiadają wypustki wyborcze na ramionach. Czaka typu belgijskiego. Sympatyczny jest mały chłopiec-dobosz, aczkolwiek ma nieco mały bęben. Występuje tu także chorąży, których jest mało w zestawach brytyjskiej piechoty liniowej, ale należy uważać na malowanie sztandaru, jest to tzw. King’s colour i winien być wykonany bez obrzeży.
HaT Set 8186 Peninsular War British Infantry – świetny, wspaniały zestaw. Jedynym jego mankamentem jest wykonanie z gumowatego plastiku. Poza tym szczerze polecam go każdemu. Mnogość póz, ich poprawność, właściwe gabaryty, świetna rzeźba przesądzają o klasie tego zestawu. Figurki wyposażone są w czaka wczesnego typu stovepipe, ale dodatkowe głowy załączone do zestawu pozwalają wykonać je w czakach stożkowych lekkiej piechoty lub belgijskich. Naturalnym, kompletnym uzupełnieniem tego zestawu jest HaT British Infantry Command.
HaT Set 8036 British Light Infantry - zestaw żołnierzy w czakach stożkowych. Jest dobrze sporządzony, choć zawiera tylko 8 póz (w tym jeden oficer). Może być dedykowany do wykonania bez żadnych konwersji brytyjskiej piechoty lekkiej, a landwery hanowerskiej po usunięciu wypustek na ramionach.
Italeri Set 6095 British Infantry 1815- produkty Italeri są powszechnie dostępne, co przesądza o powodzeniu tego zestawu. Zawiera 12 póz, nie wszystkie są udane. Mamy 5 modeli w czakach belgijskich (w tym 2 ładnych oficerów), 4 w czakach lekkiej piechoty i 3 w pokrowcach na czaka belgijskie (w tym chłopca-dobosza). Zatem występuje duża różnorodność. Rzeźba, jak to Italeri, jest bardzo dobra. Niestety, jak to Italeri, figurki są bardzo masywne. Nie nadają się do zestawienia ich z modelami innych producentów. Poza tym wszystkie modele posiadają na ramionach wypustki żołnierzy kompanii wyborczych.
Revell Set 02571 British Infantry - świetny zestaw! Jego jedyną niedogodnością jest - jak to u Revella- fakt, że figurki są bardzo filigranowe, stąd trudno je zestawić z modelami innych zestawów. Posiadają jednak bardzo dobrą rzeźbę, ciekawe pozy i mnogość wzorów, w tym chorążego, dobosza, oficera pieszego i konnego, podoficera, a nawet sapera. Brak jednak typowej pozy marszowej. Wszystkie figurki posiadają naramienniki fizylierskie i czaka belgijskie.

Foty figurek w pozie strzelającej i marszowej - reprezentanci zestawów w kolejności adekwatnej do powyższego omówienia:I jeszcze przedstawię zestawy uzupełniające podstawową wizję piechoty brytyjskiej:
HaT Set 8304 British Infantry Command - zestaw dowódczy. Zawiera chorążego (acz bez płachty sztandarowej), dobosza, sapera, podoficera, oficera konno i pieszo. Ci ostatni mogą także służyć w stopniu generalskim. Dołączone są dodatkowe głowy w kapeluszach stosowanych, czakach starego typu, czakach belgijskich, bermycach i furażerkach. Bardzo dobry zestaw do uzupełniania i waloryzacji innych zestawów.
Odemars Set PF20 British Infantry for Hougoumont lub Ykreol Set YK04 British Line Infantry 1815 - Odermars odrzuca poziomem swojej rzeźby. Reszta aspektów tego zestawu jest nieistotna. Można skorzystać z zestawu tylko w ostateczności. Taka raczej nie nadejdzie.
Strelets Set M094 British Line Infantry in Overcoats - 1 i Strelets Set M097 British Line Infantry in Overcoats 2 - zestawy Streltsa charakteryzują się specyficzną rzeźbą; może ona niektórych odrzucać. Te dwa zestawy przedstawiają żołnierzy w płaszczach. Do wykorzystania, jeśli ktoś ma życzenie wykonać wojsko w służbie podczas złej aury.

Przykłady:

Revell, ACtA z wymienioną głową i ściętymi wypustkami na ramionach, Airfix ze zmienionym muszkietem - ze względu na fatalne odwzorowanie szczegółów broni

HaT 8186 z wymienioną głową, Airfix, ACtA

ACtA ze ściętymi wypustkami, Airfix, HaT 8186 z wymienioną głową

Esci, Esci, ACtA z wymienioną głową i ściętymi wypustkami

3xItaleri ze ściętymi wypustkami

4 komentarze:

  1. Cudowne! Pozwoliłem sobie podlinkować na blogu gry.

    OdpowiedzUsuń
  2. Po to jest. Do wykorzystania w całości czy jakimkolwiek fragmencie. Mam nadzieję, że okaże się przydatne.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja myślę, że "guru" z Kielc już czuje Twój oddech na plecach :-)

    OdpowiedzUsuń