poniedziałek, 1 lutego 2016

Krajobraz po bitwie - praca na IX Konkurs Modelarski Forum Strategie

Ponieważ moja pierwsza praca zbliża się ku końcowi, postanowiłem wystawić drugą. Tym razem w kategorii diorama napoleońska. Temat pracy - krajobraz po bitwie.


Postanowiłem wystartować nie tylko z powodu kończenia oddziału Sasów. Plusem tej kategorii była dość spora dowolność, pozwalająca wykorzystać figurki, które w normalnych warunkach nie bardzo miały rację bytu w grze. Swoją pracę zatytułowałem "Krajobraz po bitwie". Myślę, że dość jasno obrazuje ona to, co chcę umieścić na pracy - zabici i ranni, jeńcy, może jakieś fragmenty jaszczy (o ile znajdzie się na nie miejsce).

Przygotowane materiały
Diorama ma być podstawą operacyjną do gry Bogowie Wojny - Napoleon. Do wyboru były dwie wielkości podstawek - 8x4 i 8x8 cm. Z racji ilości posiadanego dobra zdecydowałem się na większą. Postanowiłem wykorzystać figurki z następujących zestawów:
- Airfix Waterloo British Infantry
- Airfix Waterloo Highland Infantry
- Airfix Waterloo British Cavalry (Hussars)
- Italeri British Infantry
- Italeri French Infantry.
Użyłem figurki, które normalnie pozostałyby niewykorzystane.

W międzyczasie zmieniłem figurkę żołnierza eskortującego francuskich jeńców ze Szkota na zwykłego piechociarza. Zrezygnowałem również z rannego żołnierza brytyjskiego siedzącego na ziemi - stwierdziłem, że byłoby ich zbyt wielu jak na tak małą podstawkę.

Figurki przygotowane do malowania

Figurki w podkładzie (biały od GW)

Gotowe figurki wklejone na podstawkę, pozostało wykonanie podłoża
A oto wersja finalna


Ze spuszczoną głową, powoli, idzie Francuz do brytyjskiej niewoli...
Najwięcej roboty miałem z trzema Szkotami, a ściślej - z ich kiltami. Mając w perspektywie wykonanie brytyjskiego korpusu do BW-N, cieszę się, że sir Artur Wellesley nie miał ich w swoich siłach za dużo, choć i tak jestem zadowolony z efektu ;). Tym bardziej, że całość wykonałem w ciągu dwóch dni.

15 komentarzy:

 1. Fajnie sie prezentuje. Ale... No właśnie, ale. Koń wygląda płasko. Jak by nie było cienia w zagłębieniach a i wypukłości nie wyciągnięte. Kilty w sumie ok. Jak na dwudniową robotę to naprawdę ok. Co mnie dziwi to niedokładności pokrycia farbą w niektórych miejscach. Te modele to nie jest 15mm. Można nawet przy speedpaintingu zrobić dokładne malowanie. Trochę nad cielistym bym popracował. Ale jak na 2 dni pracy to naprawdę spoko wygląda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koń traci na fotkach, na zywo wyglada lepiej.
   W których miejscaach widzisz niedokładności w malowaniu? Bo ja się przyglądam, i nie mogę znaleźć.

   Usuń
 2. Bardzo fajna praca, mnie tylko rzuca się w oczy "dziwna" (nie wiem jak to inaczej określić) trawa. Może na spód najpierw nałożyć trochę wikolu i piasku i na to dopiero trawę? Jak rozumiem wykorzystasz ją w rozgrywkach Napoleonowych?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to jest do Napoleona.
   Co rozumiesz pod pojęciem "dziwna"?
   Piasku nie dawałem, gdyż wychodzę z założenia, że w tej skali wyglądałby jak spore kamienie.

   Usuń
 3. Lampa błyskowa mogła ich trochę prześwietlić - są trochę błyszczący przez to. Bardzo ładna diorama, podoba mi się trawa, bo lubię dużo zielska na podstawkach.
  Czego używałeś do ziemi pod podstawkami?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno naświetliła. Niestety, mając malucha, i nie dysponując dobrym źródłem światła do namiotu bezcieniowego, jestem zmuszony robić fotki tym, co mam, czyli automatem. Chyba będę musiał w tej kwestii pogadać z jednym Schtrasnym osobnikiem ;) On jest specem od ładnych zdjęć figurek.
   Ziemia to akrylowa masa szpachlowa i Battlefield Brown z P3. Dla trupka musiałem dorobić podstawę z PCV.

   Usuń
  2. A "manie" młodego następcy tronu skutkuje tym, że fotki robię nie wtedy, gdy jest najlepsze oświetlenie, tylko wtedy, gdy mały pójdzie spać ;)

   Usuń
 4. Ogólnie mi się podoba. Bardzo ciekawie wyszła trawa i scena sama w sobie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dobry pomysł z tą dioramką do BWN.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękować :) A pomysł przyszedł na widok modeli, które do gry niezbyt miały zastosowanie.

   Usuń
 6. Zaprawdę nieźle jak na 2 dni roboty.

  OdpowiedzUsuń
 7. No...chyba zamówię dla Prusaków :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Da się zrobić, tylko... gdzie Ty znajdziesz tylu martwych i poddających się Prusaków? :P

   Usuń