czwartek, 5 listopada 2015

Bogowie Wojny - Napoleon. "Schtrasny" KGL

Robert nie próżnuje. Tym razem prezentuje brygadę piechoty KGL.


Przyszedł czas na przedstawienie ostatniej brygady w 3 Dywizji piechoty brytyjskiej doby Waterloo – 2 brygady Królewskiego Legionu Niemieckiego (King’s German Legion – KGL). 


Składała się z następujących batalionów:


Dowodził nią oberst Christian Friedrich Wilhelm Freiherr von Ompteda. Służyli w niej weterani walk w Hiszpanii, niemieckojęzyczni poddani króla angielskiego, pochodzący z Hanoweru.
Trzecia część batalionów lekkich była uzbrojona w sztucery (na figurkach można łatwo poznać po białych ledewerkach od ładownic), cała reszta wojska – w muszkiety.
18 czerwca 1815 roku 2 Bn Lekki został odkomenderowany do obsadzenia umocnień farny La Haye Sainte.


Dzielnie odpierał ataki, aż ok. godz. 18 został zmuszony do oddania farmy. Walki obronne i odwrót przebiegły w trudnych warunkach bojowych. Ostatecznie z ok. 400 ocalało jedynie 42 obrońców La Haye.
Dwie kompanie 1 Batalionu Lekkiego oraz hanowerski batalion Luneburg zostały wysłane do kontrataku na obleganą przez Francuzów La Haye Sainte. Akcja nie udała się, gdyż te formacje rozproszyła zjawiwszy się znikąd francuska kawaleria, zadając ciężkie straty. Niewielu osiągnęło zabudowania farmy. Spróbowano jeszcze raz. Następnym 2 kompaniom 1 Batalionu Lekkiego (wraz z jedną 5 Liniowego) już udało się zasilić garnizon obrony.

 
5 Batalion Liniowy KGL stał w formacji czworoboku, kiedy farma La Haye została zdobyta przez Francuzów. Generał dywizji von Alten rozkazał brygadzie KGL ją odbić. Pułkownik Ompteda zaprotestował zwracając uwagę, że jest to akcja samobójcza. Wtrącił się Książę Orański i nakazał bezwzględnie wykonać rozkaz. Ompteda stanął na czele 5 Batalionu Liniowego i pomaszerował na farmę. Akcja okazała się samobójczą. Kawaleria Cesarza dosłownie zdziesiątkowała batalion, który do końca dnia stracił 93% swojego stanu! Ompteda padł pośród swych żołnierzy.


8 Batalion Liniowy podzielił los 5-ego. Mimo, że nie poniósł tak wielkich strat, to w akcji odbijania farmy stracił jeden ze sztandarów. Szczęśliwie po wygranej batalii pod Waterloo zdobyty sztandar udało się odzyskać przez kawalerię hanowerską.

Brygada w pełnym składzie:


 

1 komentarz:

  1. Śliczne. Bardzo podobają mi się historyczne opisy ubogacające zdjęcia.

    OdpowiedzUsuń